/ Team Naming

NPC Teams - Week One


North Harbour v Northland - QBE Stadium, North Harbour

16 August 7:35 PM

1 Nic Mayhew, 2 James Parsons (captain), 3 Sione Mafileo, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 5 Ben Nee-Nee, 6 Glenn Preston, 7 Dillon Hunt, 8 Murphy Taramai, 9 Bryn Hall, 10 Bryn Gatland, 11 Tevita Li, 12 Harrison Groundwater, 13 James Dargaville, 14 Matt Duffie, 15 Shaun Stevenson
Reserves: 16 Loteru Tolai, 17 Mike Tamoaieta, 18 Chris Eves, 19 Jacob Pierce, 20 Sione Teu, 21 Gjaltema Lewis, 22 Loketi Manu, 23 Mark Telea

Embed from Getty Images

1 Ross Wright, 2 Matt Moulds, 3 Jack Straker, 4 Tom Robinson, 5 Josh Goodhue, 6 Murray Douglas, 7 Kara Pryor, 8 Jaycob Matiu, 9 Sam Nock, 10 Jack Debreczeni, 11 Rene Ranger, 12 Blake Hohaia, 13 Tamati Tua, 14 Jordan Hyland, 15 Matty Wright
Reserves: 16 Jordan Olsen, 17 Isileli Tu'ungafasi, 18 Ropate Rinakama, 19 Kane Jacobson, 20 Matt Matich, 21 Jono Kitto, 22 Myles Throughgood, 23 Scott Gregory


Tasman v Canterbury - Lansdowne Park, Blenheim

17 August 7:35 PM

1 Wyatt Crockett, 2 Andrew Makalio, 3 Tyrel Lomax, 4 Quinten Strange, 5 Pari Pari Parkinson, 6 Ethan Blackadder, 7 Jed Brown, 8 Vernon Fredericks, 9 Jack Grooby, 10 Mitch Hunt, 11 Solomon Alaimalo, 12 David Havili ©, 13 Levi Aumua, 14 Jamie Spowart, 15 Will Jordan
Reserves: 16 Ray Niuia, 17 Ryan Coxon, 18 Blair Princep, 19 Michael Curry, 20 Sione Havili, 21 Ben Finau, 22 Tim O’Malley, 23 Alex Nankivell

Josh McKay, Caleb Makene, Sam Beard, Phil Burleigh, Braydon Ennor, Brett Cameron, Mitchell Drummond (cc), Whetu Douglas (cc), Tom Christie, Tom Sanders, Mitchell Dunshea, Luke Romano, Chris King, Nathan Vella, Alex Hodgman
Reserves: Greg Pleasants-Tate, Daniel Lienert-Brown, Sef Fa'agase, Hamish Dalzell, Reed Prinsep, Connor Collins, Filimona Waqainabete, Ngane Punivai


Manawatu v Waikato - Central Energy Trust Arena, Palmerston North

18 August 2:35 PM

1 Fraser Armstrong, 2 Tim Cadwalllader, 3 Sione Asi, 4 Liam Hallam-Eames, 5 Nick Crosswell, 6 Liam Mitchell, 7 Antonio Kiri Kiri (c), 8 Brice Henderson, 9 Kayne Hammington, 10 Jade Te Rure, 11 Nehe Milner-Skudder, 12 Rob Thompson, 13 Lifeimi Mafi, 14 Te Rangatira Waitokia, 15 Junior Laloifi.
Reserves: 16 Sam Stewart, 17 Faalelei Sione, 18 Sean Paranihi, 19 Brad Tucker, 20 Sam Wasley, 21 Jamie Booth, 22 Sam Malcolm, 23 Hamish Northcott

1 Ayden Johnstone, 2 Samisoni Taukei’aho, 3 Joshua Iosefa-Scott, 4 Tim Bond, 5 James Tucker, 6 Jordan Manihera, 7 Mitch Jacobson, 8 Murray Iti, 9 Kylem O’Donnell, 10 Matty Lansdown, 11 Sevu Reece, 12 Dwayne Sweeney (c), 13 Quinn Tupaea, 14 Declan O’Donnell, 15 Fletcher Smith
Reserves: 16 Mike Mayhew, 17 Toby Smith, 18 Sefo Kautai, 19 Sam Caird, 20 Adam Burn, 21 Jack Stratton, 22 Bailyn Sullivan, 23 Tyler Campbell


Auckland v Counties Manukau - Eden Park, Auckland

18 August 5:05 PM

1 Jarred Adams, 2 Mike Sosene, 3 Marco Fepulea’i, 4 Jamie Lane, 5 Jack Whetton, 6 Dalton Papali’i, 7 Blake Gibson (c), 8 Akira Ioane, 9 Leon Fukofuka, 10 Harry Plummer, 11 Salesi Rayasi, 12 TJ Faiane, 13 Tumua Manu, 14 Melani Nanai, 15 Jordan Trainor
Reserves: 16 Leif Schwencke, 17 Sam Prattley, 18 Taniela Koroi, 19 Evan Olmstead, 20 Hoskins Sotutu, 21 Jonathan Ruru, 22 Daniel Kirkpatrick, 23 Jacob Umaga

1 Howard Sililoto, 2 Joseph Royal, 3 Kalolo Tuiloma or Coree Te Whata-Colley, 4 Viliame Rarasea, 5 Matiaha Martin, 6 Mike McKee, 7 Fotu Lokotui, 8 Sam Henwood ©; 9 Te Aihe Toma, 10 Latiume Fosita, 11 Tevita Nabura, 12 Orbyn Leger, 13 Nigel Ah Wong, 14 Sione Molia, 15 Kalione Hala
Reserves: 16 Gafatasi Su’a, 17 Mark Royal, 18 Coree Te Whata Colley or Abraham Falani, 19 Sikeli Nabou, 20 Matt Vaai, 21 Liam Daniela, 22 Cardiff Vaega, 23 Sam Furniss


Bay of Plenty v Taranaki - Rotorua International Stadium

18 August 7:35 PM

1 James Lay, 2 Liam Polwart (C), 3 Jeff Thwaites, 4 Kane Le’aupepe, 5 Tyler Ardron, 6 Hugh Blake, 7 Mitch Karpik, 8 Hoani Matenga, 9 Richard Judd, 10 Mike Delany (VC), 11 Mathew Garland, 12 Terrence Hepetema, 13 Liam Steel, 14 Fa’asiu Fuatai, 15 Chase Tiatia
Reserves: 16 Valentine Meachen, 17 Solomona Sakalia, 18 Ross Geldenhyus, 19 Aaron Carroll, 20 Ajay Mua, 21 Luke Campbell, 22 Kaleb Trask, 23 Trael Joass

Embed from Getty Images

1 Reuben O’Neill, 2 Ricky Riccitelli, 3 Angus Ta’avao (c), 4 Jarrad Hoeata, 5 Jesse Parete, 6 Mitchell Croswell, 7 Lachlan Boshier, 8 Toa Halafihi, 9 Logan Crowley, 10 Stephen Perofeta, 11 Sean Wainui, 12 Daniel Waite, 13 Teihorangi Walden, 14 Seta Tamanivalu, 15 Beaudein Waaka
Reserves: 16 Donald Maka, 17 Jared Proffit, 18 Chris Gawler, 19 Leighton Price, 20 Adrian Wyrill, 21 Warwick Lahmert, 22 Avon Lewis, 23 Latu Vaeno


Wellington v Otago - Westpac Stadium, Wellington

19 August 2:05 PM

Trent Renata, Tuitama Malo, Billy Proctor, Peter Umaga-Jensen, Wes Goosen, Jackson Garden-Bachop, Sheridan Rangihuna, Thomas Waldrom (captain), Du’Plessis Kirifi, Vaea Fifita, Isaia Walker-Leawere, James Blackwell, Joel Hintz, James O’Reilly, Tolu Fahamokioa.
Reserves: Asafo Aumua, Kaliopasi Uluilakepa, Alexander Barendregt, Will Mangos, Greg Foe, Kemara Hauiti-Parapara, Teariki Ben-Nicholas, Thomas Umaga-Jensen

Vilimoni Koroi, Josh Timu, Matt Faddes, Sio Tomkinson, Jona Nareki, Finn Strawbridge, Josh Renton, Dylan Nel, Slade McDowall, Joketani Koroi, Josh Dickson, Tom Rowe, Hisa Sasagi, Sam Anderson-Heather (captain), Aki Seiuli.
Reserves: Sekonaia Pole, Tom Hill, Donald Brighouse, Sione Misiloi, Sam Dickson, Kurt Hammer, Matt Whaanga, Taylor Haugh


Southland v Hawke’s Bay - Rugby Park, Invercargill

19 August 4:35 PM

1 Joseph Walsh, 2 Flynn Thomas, 3 Morgan Mitchell, 4 Ben Fotheringham, 5 Manaaki Selby-Rickit, 6 Wade McRae, 7 Phil Halder, 8 Tony Lamborn, 9 Jay Renton, 10 James Wilson, 11 Jackson Ormond, 12 Matthew Johnson, 13 Aleki Morris-Lome, 14 Isaac Te Tamaki, 15 Tauasosi Tuimavave.
Reserves: 16 Andrew Ready, 17 Shaun Stodart, 18 Christopher Apoua, 19 Raymond Tatafu, 20 Bill Fukofuka, 21 Nicolas Costa, 22 Broc Hooper, 23 Lewis Ormond

1 Mark Braidwood, 2 Ash Dixon (c), 3 Joe Apikitoa, 4 Tom Parsons, 5 Michael Allardice, 6 Marino Mikaele-Tu'u, 7 Josh Kaifa, 8 Gareth Evans, 9 Brad Weber, 10 Tiaan Falcon, 11 Mason Emerson, 12 Sasa Tofilau, 13 Stacy Ili, 14 Jonah Lowev, 15 JJ Taulagi
Reserves: 16 Ben Power, 17 Ben May, 18 Pouri Rakete-Stones, 19 Sam Ulufonua, 20 Devan Flanders, 21 Folau Fakatava, 22 Pasqualle Dunn, 23 Michael Buckley

NPC Teams - Week One
Share this