Southland v Auckland - Rugby Park, Invercargill

10 October 7:35 pm

Lewis Ormond, Jackson Ormond, Aleki Morris-Lome, Matt Johnson, Rory van Vugt, Tayler Adams, Nico Costa, Bill Fukofuka, Phil Halder, Tony Lamborn (c), Manaaki Selby-Rickit, Brenton Howden, Chris Apoua, Andrew Ready, Shaun Stodart
Reserves: Jesse MacDonald, Joseph Walsh, Reuben Northover, Ray Tatafu, Viliami Tosi, Jay Renton, Broc Hooper, Ray Nu’u

Jordan Trainor, Melani Nanai, Tumua Manu, TJ Faiane (c), Salesi Rayasi, Harry Plummer, Jonathan Ruru, Hoskins Sotutu, Adrian Choat, Waimana Reidlinger-Kapa, Fa’atiga Lemalu, Michael Fatialofa, Marco Fepuleai, Mike Sosene, Ezekiel Lindenmuth
Reserves: Robbie Abel, Jarred Adams, Marcel Renata, Evan Olmstead, Akira Ioane, Desma Liaina, Daniel Kirkpatrick, Caleb Clarke

Embed from Getty Images

Tasman v Hawke’s Bay - Trafalgar Park, Nelson

11 October 7:35 pm

Will Jordan, Tomas Aoake, Solomon Alaimalo, Tim O’Malley, Tima Faingaanuku, Mitch Hunt, Finlay Christie, Michael Curry, Jed Brown, Ethan Blackadder, Paripari Parkinson, Alex Ainley, Tyrel Lomax, Andrew Makalio, Wyatt Crockett
Reserves: Ray Niuia, Ryan Coxon, Isaac Salmon, John Akau’ola-Laula, Braden Stewart, Jack Grooby, Rupena Parkinson, Leicester Faingaanuku

JJ Taulagi, Jonah Lowe, Sasa Tofilau, Danny Toala, Michael Buckley, Stacey Ili, Brad Weber (c), Marino Mikaele-Tu’u, Josh Kaifa, Devan Flanders, Michael Allardice, Sam Ulufonua, Joe Apikatoa, Kianu Kereru-Symes, Jason Long
Reserves: Pouri Rakete-Stones, Josiah Tavita-Metcalfe, Mark Braidwood, Tom Parsons, Geoff Cridge, Folau Fakatava, Lincoln McClutchie, Mason Emerson


Taranaki v Wellington - Yarrow Stadium, Taranaki

12 October 7:35 pm

Jared Proffit, Ricky Riccitelli, Reuben O’Neill, Kane Thompson, Leighton Price, Mitchell Crosswell (cc), Tom Florence, Jesse Parete, Warwick Lahmert, Ciarhan Matoe, Manasa Mataele, Teihorangi Walden (cc), Seta Tamanivalu, Regan Ware, Beaudein Waaka.
Reserves: Scott Mellow, Chris Gawler, Kyle Stewart, Donald Maka, Adrian Wyrill, Logan Crowley, Brayton Northcott-Hill, Latu Vaeno

15 Wes Goosen, 14 Ben Lam, 13 Matt Proctor (c), 12 Billy Proctor, 11 Malo Tuitama, 10 Jackson Garden-Bachop, 9 Kemara Hauiti-Parapara, 8 Teariki Ben-Nicholas, 7 Mateaki Kafatolu, 6 Vaea Fifita, 5 Isaia Walker-Leawere, 4 James Blackwell, 3 Jeff To'omaga-Allen, 2 Asafo Aumua, 1 Tolu Fahamokioa
Reserves: 16 Dane Coles, 17 Sitiveni Paongo, 18 Joel Hintz, 19 Sam Lousi, 20 Galu Taufale, 21 Carlos Price, 22 Thomas Umaga-Jensen, 23 Trent Renata

Embed from Getty Images


Bay of Plenty v Northland - Tauranga Domain, Tauranga

13 October 2:35 pm

Chase Tiatia, Emoni Narawa, Liam Steel, Terrence Hepetema, Fa’asiu Fuatai, Kaleb Trask, Luke Campbell, Hoani Matenga, Mitch Karpik, Tyler Ardron (c), Kane Leaupepe, Baden Wardlaw, Jeff Thwaites, Tom Crozier, James Lay
Reserves: Valentine Meachen, Josh Davey, Ross Geldenhuys, Aaron Carroll, Zane Kapeli, Richard Judd, Traell Joass, Cole Forbes

Matt Wright, Jordan Hyland, Tamati Tua, Blake Hohaia, Scott Gregory, Jack Debreczeni, Sam Nock, Jaycob Matiu, Kane Jacobson, Aorangi Stokes, Temo Mayanavanua, Sam McNamara, Ropate Rinakama, Matt Moulds (c), Isi Tu’ungafasi
Reserves: Campbell Matthews, Isi Tu’ungafasi, Paddy Jo Atkins, Lucas Albornoz, Taniela Manu, Mac Sykes, Wiseguy Faiane, Noah Cooper


Waikato v Otago (Ranfulry Shield) - FMG Stadium Waikato, Hamilton

13 October 5:05 pm

Matty Lansdown, Bailyn Sullivan, Quinn Tupaea, Dwayne Sweeney (c), Tyler Campbell, Fletcher Smith, Jack Stratton, Jordan Manihera, Mitch Jacobson, James Tucker, Laghlan McWhannell, Tim Bond, Joshua Iosefa-Scott, Samisoni Tauke’iaho, Toby Smith
Reserves: Sekope Lopeti-Moli, Ayden Johnstone, Sosaia Fale, Adam Burn, Jono Armstrong, Raniera Takarangi, Pepesana Patafilo, Declan O’Donnell

Michael Collins (c), Mitchell Scott, Matt Faddes, Sio Tomkinson, Jona Nareki, Josh Ioane, Kurt Hammer, Dylan Nel, Slade McDowall, Joketani Koroi, Josh Dickson, Tom Rowe, Hisa Sasagi, Seko Pole, Jonah Aoina
Reserves: Richard Jackson, Tom Hill, George Bower, Sione Misiloi, Naulia Dawai, James Lentjes, Josh Renton, Vilimoni Koroi


Counties Manukau v Canterbury - Navigation Homes Stadium, Pukekohe

13 October 7:35 pm

1 Sean Bagshaw, 2 Gafatasi Su’a, 3 Coree Te Whata-Colley, 4 Daymon Leasuasu, 5 Matiaha Martin (c), 6 Sikeli Nabou, 7 Fotu Lokotui, 8 Daniel Hyatt or Matt Vaai, 9 Liam Daniela, 10 Luteru Laulala, 11 Tevita Nabura, 12 Cardiff Vaega, 13 Nigel Ah Wong, 14 Toni Pulu, 15 Etene Nanai-Seturo
Reserves: 16 Joseph Royal, 17 Howard Sililoto, 18 Nepo Laulala, 19 Viliame Rarasea, 20 Matthew Vaai or Viliami Taulani, 21 Te Aihe Toma 22 Orbyn Leger, 23 Sione Molia

1 Harry Allan, 2 Nathan Vella, 3 Sef Fa'agase, 4 Luke Romano (vc), 5 Hamish Dalzell, 6 Tom Sanders, 7 Tom Christie, 8 Reed Prinsep, 9 Mitchell Drummond (c), 10 Phil Burleigh (vc), 11 Ngane Punivai, 12 Sam Beard, 13 Braydon Ennor, 14 Connor Garden-Bachop, 15 George Bridge
Reserves: 16 Brodie McAlister, 17 Joe Moody, 18 Chris King, 19 Mitchell Dunshea, 20 Hugh Renton, 21 Ereatara Enari, 22 Brett Cameron, 23 Caleb Makene


Auckland v North Harbour - Eden Park, Auckland

14 October 2:05 pm

1 Sam Prattley, 2 Robbie Abel, 3 Marcel Renata, 4 Fa'atiga Lemalu, 5 Evan Olmstead, 6 Waimana Riedlinger-Kapa, 7 Dalton Papalii, 8 Akira Ioane, 9 Jonathan Ruru, 10 Harry Plummer, 11 Salesi Rayasi, 12 TJ Faiane (captain), 13 Tumua Manu, 14 Melani Nanai, 15 Jordan Trainor
Reserves: 16 Mike Sosene-Feagai, 17 Jarred Adams, 18 Marco Fepulea'i, 19 Michael Fatialofa, 20 Hoskins Sotutu, 21 Desma Liaina, 22 Jacob Umaga, 23 Caleb Clarke

Embed from Getty Images

1 Luatangi Li, 2 James Parsons, 3 Sione Mafileo, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 5 Ben Nee-Nee, 6 Glenn Preston, 7 Dillon Hunt, 8 Murphy Taramai, 9 Bryn Hall, 10 Bryn Gatland, 11 Tevita Li, 12 Harrison Groundwater, 13 Daniel Hilton Jones, 14 Mark Telea, 15  Shaun Stevenson
Reserves: 16 Luteru Tolai, 17 Chris Eves, 18 Tony Tuungafasi, 19 Danny Drake, 20 Hapakuki Liavaa-Moala, 21 Lewis Gjaltema, 22 Loketi Manu, 23 Nick Smith


Manawatu v Southland - Central Energy Trust Arena, Palmerston North

14 October 4:35 pm

1 Fraser Armstrong, 2 Sam Stewart, 3 Michael Alaalatoa, 4 Liam Mitchell, 5 Nick Crosswell, 6 Jackson Hemopo, 7  Antonio Kiri Kiri (captain), 8 Sam Slade, 9 Kayne Hammington, 10 Otere Black, 11 Junior Laloifi, 12 Ngani Laumape, 13 Rob Thompson, 14 Nehe Milner-Skudder, 15 Sam Malcolm
Reserves: 16 Gene Syminton, 17 Sean Paranihi, 18 Sione Asi, 19 Liam Hallam-Eames, 20 Brice Henderson, 21 Jamie Booth, 22 Jade Te Rure, 23 Hamish Northcott

1 Ethan de Groot, 2 Jesse MacDonald, 3 Mitchell Morgan, 4 Ben Fotheringham, 5 Manaaki Selby-Rickit, 6 Raymond Tatafu, 7 Phil Halder, 8 Tony Lamborn, 9 Nicolas Costa, 10 James Wilson, 11 Rory van Vugt, 12 Raymond Nu'u, 13 Matthew Johnson, 14 Isaac Te Tamaki, 15 Lewis Ormond
Reserves: 16 Andrew Ready, 17 Joseph Walsh, 18 Christopher Apoua, 19 Bill Fukofuka, 20 Viliama Tosi, 21 Jay Renton, 22 Broc Hooper, 23 Aleki Morris-Lome